Krásné a funkční prádlo pro miminka i starší děti. Aby se děti nepotily a mohly si hrát.

menu 0

Jak na údržbu šátků?

 

Je tolik druhů příměsí šátků, každá vyžaduje jinou péči, je to docela dřina. Proto jsem sestavila své zkušenosti a poznatky. Snad vám pomůžou

 

 

Obecně platí, že byste šátky neměli ždímat na vysoké otáčky, prát pouze v tekutém pracím prášku, neměli byste používat sušičku. Nikdy neperte s plenami či jinými oblečky se suchými zipy. Na skvrny použijte žlučové mýdlo (namočte skvrnu, namydlete, netřete mezi rukama ale moc silně, dejte vyprat).

 

A jak na různé příměsi?

Čistě bavlněný šátek - můžete prát až na 60 stupňů, ždímat na 800 otáček, žehlit na střední stupeň bez napařování.

S příměsí bambusu - prát do 40 stupňů, ždímat na 400 otáček, žehlit na nejnižší stupeň, nenapařovat.

S příměsí bambusové viskozy - perte do 40 stupňů, ždímat do 400 otáček, žehlit na nejnižší stupeň.

S příměsí hedvábí (tussah, buretové, mulberry, aj.) - perte na programu ruční praní, nebo v ruce :-), žehlit na nejnižší stupeň bez napářky.

Se lnem - perte na 40, ždímání max na 600 otáček, žehlit na vysoký stupeň, klidně s napařováním. Tyto šátky se hodně mačkají. Musíte neustále žehlit, rovnat sklady.

S vlnou - perte pouze ručně, sušte na vzduchu, nejlépe ve vodorovné poloze, nedávejte na topení. Vlna je choulostivá na střídání teplot. Perte ji ve vlažné vodě, nesušte na přímém slunci. Perte pouze v prostředku určeném pro vlnu, kašmír, merino, hevábí.Nemusíte většinou žehlit, když ano, tak pouze na nejnižší stupeň bez napářky.

S konopím - perte na max. 40, ždímejte na 400 otáček, žehlete na střední stupeň s napařováním

S repreve - bezúdržbové šátky, skoro se nešpiní, perta na 40, ždímejte na max. 600 otáček, nemusíte žehlit, nemačkají se.

S jakem, kapokem - perte pouze v ruce, jsou choulostivé, sušte pouze rozložené na vzduchu, ani topení jim nesvědčí. Nežehlit, jen urovnat rukama sklady.

 

Jak prát ručně?

Do lavoru, kyblíku dejte víčko tekutého prostředku určeného na vlnu, hedvábí (skvělý je ten z DM drogerie). Připusťte asi 5 litrů vlažné vody. šátek namočte, promačkejte, slijte vodu. Pak znovu napusťte vlažnou vodu (nikdy né horkou či studenou, vlna je citlivá na změny teplot). Jemně vyždímejte mačkáním. Šátek zabalte do velké osušky, ručníku, čistého hadru a opět promačkejte rukama. Pak pověste na sušák na vzduch. Nikoli na přímé ostré letní slunce. Občas rozložte jinak přeložením.

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies OK