Krásné a funkční prádlo pro miminka i starší děti. Aby se děti nepotily a mohly si hrát.

menu 0

tip na výlet


Archeopark Pavlov


Letní tip na výlet, kde se spojuje příjemné s užitečným

Na posledním večeru PechaKucha v Praze nás zaujala prezentace stavby dvou architektů z Moravy. Zajímavé betonove skulptury, které se nořily ze země, měly název Archeopark Pavlov.

Jak jsme zjistili, zbrusu nové muzeum je co by kamenem dohodil od cíle našeho letního výlet na jižní Moravu – Pavlovských vrchů. Nachází se přímo na jejich úbočí.

Protože nebylo dostatečně teplo na koupání, vyrazili jsme klikatou cestou přes kopce a vinice do obce Pavlov, která zmíněné muzeum hostí. Naše představa rodinného výletu, kde se zabaví dospělí i malí byla splněna dokonale.

Archeopark (mám raději slovo muzeum, protože to ve skutečnosti není park) je moderní stavba, zapuštěná do úpatí kopce s překrásným výhledem. Na povrch vystupuji pouze jakési věžičky, které připomínají skalní útvary okolních vápencových kopců. Fanouškům moderní architektury se při pohledu na surový beton asi mihne hlavou Le Crobusier. Okolní stromy a vinice zjemňují horký letní vzduch.

Za vstupem z težkých dřevěných dveří, které se ale snadno otevírají, je prostorná hala s pokladnou a útulným příšeřím. Přestože stavbu tvoří surový beton s otiskem bednění, vnitřek působí hřejivě a přívětivě.

Expozice začíná asi desetiminutovým filmem, ve kterém je divák uveden do dobrodružství archeologie na Pavlovských vrších. Jak je známo, odtud pochází Věstonická Venuše a jsou zde naleziště 30 000 let starých pozůstatků lidské činnosti. Film předčil naše očekávání. Byl srozumitelný pro děti a obohatil i nás dospělé.

Dál následuje epozice pravěkých předmětů v kombinaci s multimédii. Vše je skloubeno citlivě, aby na povrch vystoupil obsah a význam exponátu a nebyla to jen prádzná demonstrace techniky.

Strávili jsme v muzeu asi dvě hodiny, přestože se jedná o celkem malý prostor. A odcházeli jsme nadšeni, s lovci mamutů místo s dětmi. Opravdu mohu návštěvu archeoparku jen doporučit.

 


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies OK