Krásné a funkční oblečení pro miminka i starší děti.

menu 0

Jak péčovat o hráz před porodem, během něj a po něm (při případném poranění)


Moje tipy a osvědčené rady

Péče o hráz (oblast mezi pochvou a konečníkem) by měla být nedílnou součástí přípravy před porodem. Hodně maminek si stěžuje na bolestivé poranění po porodu. Tomu lze ale předejít. Předejít je možné správnou volbou polohy při porodu a péčí před porodem. Během těhotenství by se měla budoucí maminka správně stravovat, tak aby její strava obsahovala hodně vlákniny, ovoce, zeleniny, dostatečný přísun tekutin (zejména neperlivé vody). V závěru těhotenství doporučuju jíst víckrát za den menší porce. Dítě tlačí na žaludek a není proto možné sníst větší objem stravy. Ke konci těhotenství jsem pila odvar z lněného semínka, není moc dobrý, ale pomáhá uvolňovat hlen a napomáhá i peristaltice střev. Nemá-li žena žádné komplikace, nutný je pohyb. V závěru je vhodná chůze, plavání, jóga. Za sebe doporučuju každodenní dlouhé procházky. V létě v parných dnech jsem chodila do lesa, kde byl stín a chládek. Dobré je procvičovat Kegelovy cviky, tj. vědomé stahování svěračů pánevního dna.

4–6 týdnů před termínem porodu doporučuju masáž hráze. Já jsme si dolu už špatně dosáhla, tak jsme vždy poprosila manžela. Masáž není moc příjemná, ale užitečná je velmi, věřte mi. Napomůžete tak elasticitě hráze. Po pár dnech ucítíte, jak hráz měkne a povoluje. Masáž přestane být nepříjemná, hráz se stane poddajnou. Masírovat se doporučuje až do porodu samotného. Máte-li nějaké výtoky, kvasinky nebo jiné potíže, masáž raději neprovádějte. Před masáží si vždy pečlivě umyjte vy nebo váš partner ruce. Použijte olejíček k tomu určený (třeba od Nobilisu) nebo obyčejný slunečnicový olej (stačí pár kapek. Musíte být v polosedě nebo leže s rozkročenými nohami. Hráz i ruka musí být teplé. Masírujte po dobu několika minut palcem. Ten tlačí směrem dolů ke končeníku. Opisuje tvar písmene U. Masáž by neměla trvat déle než 5 minut.

Využít můžete také přístroje jako je Epi-no či Aniball. Jedná se o zdravotnické pomůcky, které se nafukují na určitý průměr a žena se je snaží vytlačit z pochvy. Stejně jako připorodu dítě. Před prvním porodem jsem používala Epi-no. Mohu jej vřele doporučit. Podruhé jsme už jen masírovali. Stačilo to.

 

Během první doby porodní hodně choďte. i když to není vždy příjemné. Pomáhá to. Při porodu samotném existuje několik jednoduchých postupů, jak natržení či nastřižení předejít. Za prvné - zvolte prodonici, kde s eprovádí málo nástřihů, do svého porodního plánu napište, že si rutinní nástřih nepřejete. Během porodu je také nesmírně důležitá poloha, v níž dochází k tlačení. Vyhněte se poloze na zádech. Vhodná je vertikální poloha (tu ovšem hodně žen neustojí, klepou se jí nohy, je příliš unavená), další vhodná poloha je ta na boku. Sama jsem tak rodila a mohu ji tak vřele doporučit. Tlačit byste měla jen při kontrakcích. Miminko by mělo být vytlačeno pomocí hlubokých výdechů během kontrakcí. Rozhodně nezadržovat dech. Pomáhá hrdelní mručení. Hráz by měla být teplá, ženě by neměla zima (doporučuju rodit nahá, na nohou mít teplé vlněné ponožky). Porodní asistentka vám může dát na hráz teplé obklady mokrého ručníku.

Dojde-li přeci jen k epiziotomii je poté důležitá důsledná hygiena (po každém použití záchodu jděte do sprchy, sprchujte se studenou vodou). Vhodně jsou studené a ledové obklady. Rozhodně vhodné je větrat (lehněte si na postel, pod sebe dejte nepropustnou podložku a větrejte spodek). Skvělé jsou sedací koupele z čaje z řepíku a dubové kůry (tu můžete použít i v podobě gelu či masti). Pořiďte si ve zdravotnických potřebách sedací kruh. Lépe se vám bude sedět. A vneposlední řadě - hodně pijte. Moč bude zředěná a nebude vás štípat během močení. Během stolice netlačte.

Třeba česká firma vyrábí výborný Řepíkatý gel Gabriella, opět česká firma Nobilis Tilia prodává čistě přírodní skvělý gel na hojení hráze jménem Mithra.

 


Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies OK