|
Prvně si musíte položit otázku, zda chcete zateplit sebe a škvrně společně nebo každého zvlášť. U nošení v zimě musíte vždy dbát na zateplení hlavičky a nožiček. Právě ty jsou nejcitlivější k prochladnutí. Je také rozdíl mezi tím, zda nosíte v nosítku či v šátku. Šátek znamená přeci jen větší zahřátí (ve vícevrstvých úvazech dítěti poskynete větší teplo než v nosítku). Nezapomínejte, že se vzájemně zahříváte.
Pakliže chcete zateplit sebe a dítě společně využijte k tomu bundu a mikinu. Dnes se dají pořídit kabáty do velkých mrazů, i nosící mikiny, v nichž můžete nosit vepředu i vzadu. Nebo si můžete nechat do své bundy všít vsadku. Za sebe moc nedoporučuju ponča. Jsou vhodná spíše na jaro a podzim, do tuhé zimy nikoli. skvělé je, že dítě nemusíte moc nabalovat. Děti většinou nemají rády oblékání, proto je fajn, když nemusíte vrsvit jako cibule. To ovšem neplatí pro děti, které chtěji občas chodit. Pro ty je společné teplé oblékání velkou nevýhodou ba je dokonce nemožné.
Další možností je obléct teple sebe i dítě zvlášť. i když vázání přes zimní bundu není zrovna jednoduché. Rozhodnete-li se tak, pak doporučuju vrstvit. Jako spodní vrstva je skvělý bambus (odvádí vlhkost) nebo merino (hřeje i když je mokré, nekouše). Vřele doporučuju naše body či celé soupravy. Nezklamou vás. Jsou vhodné na nošení i do kočárku. Na léto i do zimy. Využít můžete i umělá vlákna s termoregulačními vlastnostmi (máme climayarn - merino+polypropylen), mnoho dětí je ale nesnáší dobře, proto je nabízíme pouze pro dospělé. Bambus a merino jsou přírodní ekologické materiály. Vlna je samočistící a bambus antibakteriální. Nemusí se tak často prát. Stačí vyvětrat nebo přemáchnout v ruce. Další výhodou je, že mokrá vlna nestudí a bambus odvádí vlhkost pryč. Pokud se přeci zpotíte, ve vlně budete i tak v teple.
Jako částečný střed mezi výše jmenovanými možnostmi jsou kapsy. Oblečete sebe více, dítě pak méně a dáte přes něj zateplovací kapsu. Nevýhodou je, že pod kapsu často táhne. Výhodou je, že jsou velikostně univerzální, tím pak lépe prodejné. Sem patří i různé tunely, aj. Kapsy obsahují i čepice či stříšky proti dešti. Dají se utáhnout. Jsou určené pro celé nosičské období, přizpůosobí se velikosti maminky i dítěte. Mívají i PUL membránu, jsou tak větruvzdorné a voděodolné. |
Na hlavičku doporučuju kuklu, zahřeje i krk. Nejlepší jsou vlněné kukličky s podšívkou z bavlny. Nekoušou a krásně hřejí. Jen pozor na holé čelo. Některé pšatně chrání čelo. Přes kuklu můžete dát ještě čepici nebo kapuci, ale není to nutné. U starších můžete použít čepici a nákrčník zvlášť.
Nožičky jsou nejvíce ohroženou částí těla při nošení v zimě. Ručičky má dítě schované v šátku u vás na těle. Z nosítka je někdy může vyndat, pak je třeba je také chránit. Na nožičky za sebe doporučuju vlněné kamaše, návleky (pozor na shrnutí), pak třeba tepláky nebo softshellové kalhoty, které neprofouknou. Na spodek nožiček pak třeba vlněné botky nebo nějaké ze sofshellu. Dají se koupit jak profesionálně šité tak třeba na fleru či v různých skupinách na facebooku. Větší děti pak zpravidla obují už pevné boty.
Pro maminky jsou při ledovkách skvělé "nesmyky" (na spodek boty se připevní guma, na níž jsou hroty). Kdysi mi jedna paní poradila dát si botu starou ponožku. Funguje to. Jen to nevypadá příliš esteticky. |